czwartek, 24 stycznia 2013

Lisa See

Dziś same niespodzianki :)
Hehe zdany egzamin i to najważniejsze :) a do tego list i to z zagranicy :))
już się martwiłam, że nic nie przychodzi, a tu jednak :)
Lisa See 


Lisa See - amerykańska pisarka chińskiego pochodzenia. W swoich powieściach ukazuje chińską kulturę, tradycje i zwyczaje widziane często oczami kobiet.

Pierwsza książka Lisy pt. Na Złotej Górze (1995, polskie wydanie 2007)od razu stała się światowym bestsellerem. Autorka przedstawia w niej stuletnie losy swojej rodziny. Opisuje dzieje życia swojego prapradziadka Fonga See, który w XIX w. wyjechał z Chin do USA i wbrew konwenansom ożenił się z Amerykanką, dając początek dwukulturowej rodzinie.
Lisa See napisała także libretto opery opartej na tej książce, która miała swoją premierę w czerwcu 2000 r.
Fabuła powieści Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz (2005) oraz Miłość Peonii (2007) rozgrywają się w Chinach i opisują losy kobiet odpowiednio w XIX i XVIIwieku. Opisują kobiecy świat, siostrzane związki, relacje z mężczyznami i innymi członkami rodziny.
Trzy inne książki: Sieć rozkwitającego kwiatu (1997), The Interior (1999) i Dragon Bones (2003) prezentują obraz społeczeństwa chińskiego i relacji chińsko-amerykańskich na przełomie XX i XXIw. Fabuła zawiera wątek romantyczny i kryminalny.
Najnowsza powieść, Dziewczęta z Szanghaju (2009), opisuje historię dwóch sióstr, które przybywają do Los Angeles w celu zamieszkania w domu mężów, z którymi w Chinach zawarły aranżowane małżeństwo. Ich losy rozgrywają się na tle ważnych wydarzeń historycznych połowy ubiegłego stulecia. Obecnie autorka pracuje nad drugą częścią dziejów Pearl i May.
Lisa See napisała także przewodnik po dzielnicy chińskiej w Los Angeles (2003).
Informacje z niezawodnej Wikipedii :)


a autograf zdobyłam wysyłając meila, zresztą niedawno jakoś w zeszłym tygodniu, a list dotarł dziś 24.01.2013.

 A jak u Was??
Bardzo podoba mi się zwrot - wypchanych skrzynek!!!!
tego Wam życzę :)

1 komentarz: