czwartek, 5 grudnia 2013

Maria Gatnar-Guzy

Witam wszystkich!
Jakoś nic nie przychodzi :(
Jednak dziś był cudowny dzień, bo spotakałąm pewną Panią, która tworzy przecudne obrazy.
Pani Maria Gatnar-Guzy - od lat maluje na szkle.
Maria Gatnar-Guzy urodziła się 17 sierpnia 1923 roku w Pielgrzymowicach, jako córka rolnika Wilhelma Gatnara i jego żony Katarzyny z Kaniów. Rodzice poza niewielkim gospodarstwem posiadali dużą pasiekę, w której Maria pracowała wraz z ojcem w okresie okupacji. Zimą uczyła się prywatnie języków obcych, stenografii i pisania na maszynie.
W roku 1945 podjęła pracę w szkolnictwie, zdobywając równocześnie kwalifikacje pedagogiczne. W latach 1950-53 odbyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie – na kierunku geografia, po ukończeniu których została skierowana do pracy w Liceum Ogólnokształcącym Sanatoryjnym na Kubalonce w Istebnej. W roku 1958 obroniła pracę magisterską na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1963 roku ukończyła Instytut Pedagogiki Specjalnej w Warszawie /zaocznie/. By zapoznać młodzież przybywającą na leczenie z różnych regionów Polski z folklorem Beskidu Śląskiego, założyła w 1975 roku w Zespole Szkół Sanatoryjnych na Kubalonce „Izbę regionalną”, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Zbieranie eksponatów do „Izby” wśród miejscowej ludności, spowodowało zapoznanie się autorki z twórczością ludową i zaowocowało tym, że po przejściu na emeryturę zaczęła malować obrazki na szkle o tematyce góralskiej.
Od 1991 roku mieszka w Wiśle. Uczestniczy w życiu kulturalnym miejscowości, jest członkinią grupy twórczej „Wiślanie”, bierze udział w wystawach organizowanych podczas „Tygodnia Kultury Beskidzkiej” i innych prezentacjach sztuki ludowej Beskidu Śląskiego.
Dziś miałam zaszczyt poznać tą przemiłą osobę :) i zrobić sobie zdjęcie :) Bardzo chciałabym mieć jej obraz w swojej kolekcji - może się uda :)
a to sama autorka :)


 Postanowiłam swoją kolekcje autografów rozbudować o nowa gałąź, a mianowicie o lokalne osobowości.U mnie jest ich sporo :) Dziś pierwsza odsłona :)
Pozdrawiam serdecznie :) U Was też są tak cenne osoby?????

2 komentarze:

  1. U MNIE MAGDA RÓŻCZKA I KRZYSZTOF KILIAŃSKI, ALE NIE MAM ICH PODPISÓW.

    OdpowiedzUsuń