poniedziałek, 29 lipca 2013

Pedro Almodóvar

Witam wszystkich po przerwie. A czas tak szybko leci :(
jednak ostatnio mało listów przyszło :( ale jeden bardzo mnie ucieszył :)
marzyłam o tym autografie i mam :) lubię filmy tego reżysera :)


Pedro Almodóvar, właściwie Pedro Almodóvar Caballero (ur. 25 września 1949, choć niektóre źródła podają rok 1951 w Calzada de Calatrava) – hiszpański reżyser i scenarzysta.
Podwójny zdobywca Oscara, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie reżyserów kina autorskiego.

Almodóvar, mający wyrazisty, autorski styl reżyserii, jest jednym z najbardziej znanych hiszpańskich i europejskich reżyserów. To on odkrył talent aktorski Antonia Banderasa i Penélope Cruz. Do swoich filmów sam pisze scenariusze, reżyseruje je, a w większości występuje w epizodycznych rolach i jest ich producentem.
Filmy Almodóvara to najczęściej melodramatyczne, pełne nieprawdopodobnych sytuacji historie, z elementami czarnego humoru i swobodnie wplatające do tematyki obyczajowej wątki homoseksualne. Bohaterami są często postacie z nizin społecznych, marginesu społecznego (dilerzy narkotyków, prostytutki, kryminaliści). Jego motywy są takie jak w przypadku surrealistów: oburzenie drobnomieszczańskiej moralności.
W swej twórczości Almodóvar przeszedł ewolucję od skandalizujących, utrzymanych w estetyce punkowej filmów z lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych (np. Kika) do psychologicznych komedii o kobietach (np. Wszystko o mojej matce). Uważa się, że jak nikt inny potrafi portretować kobiety i jak mało kto pokazuje skomplikowaną naturę ludzkich emocji, choć można spotkać się z opiniami, że postacie kobiece Almodóvara są płytkie, a wyróżniają się jedynie przejaskrawieniem.
Jest zdobywcą ponad 90 prestiżowych nagród filmowych m.in. Oscarów w kategorii najlepszy film zagraniczny za Wszystko o mojej matce (2000) oraz za scenariusz do filmu Porozmawiaj z nią (2003).
Wikipedia - niezawodne źródło :) hihi

Widzę dużo nowości u Was za chwilkę zobaczę co tam nowego macie :)
pozdrowionka dla wszystkich odwiedzających i komentujących :) 

4 komentarze:

 1. jakos go nie kojarzę :D
  gratuluję !

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratujuje ;) dodałam Cię do listy blogów i liczę na to samo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałam Cię zaprosić na nowo powstały blog z autografami, oraz zdjęciami gwiazd. Jeśli tylko chcesz możemy dodać swoje blogi do linek i informować się o nowych notkach.
  Pozdrawiam http://lowca-gwiazd.blog.pl

  OdpowiedzUsuń